Артем Ситник: «Якщо наш детектив почне раптово багатіти, на це одразу відреагують»

 

На запитання читачів «КП» в Україні» відповідає Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник.

Національне антикорупційне бюро України було створено в цьому році 16 квітня. Це орган, на який покладаються супер завдання і в якому будуть працювати люди, чия професія називається, як популярне чтиво: детектив. Кого вони візьмуть під приціл, хто буде їх контролювати – про це та багато іншого йшлося під час нашої прямої лінії.

ФІЛЬТРИ ДУЖЕ ЖОРСТКІ

 

– Коли має запрацювати Бюро і де ви збираєтеся знайти півтори тисячі чесних детективів?

– Ми орієнтуємося на дату 1 жовтня. Не знаю, звідки ви взяли цифру 1500, поки оголошений конкурс на перші 100 посад. Заяви подали 2233 кандидати. Тестування пройшли вже близько 500 осіб, половина з них – успішно складають іспити. Скоро перейдемо до наступного етапу чотирирівнего конкурсу. Особистість вивчається з усіх боків: знання законодавства, психологічні, фізичні, загальні здібності. Крім конкурсу кандидати ще проходять спецперевірку дев’яти державних органів. Фільтри на порядність, як бачите, дуже жорсткі. Щоб забезпечити компетентність, в детективи набираємо дипломованих юристів зі стажем роботи не менше двох років.

– Коли ви розраховуєте продемонструвати нам перші результати роботи?

– Люди по-різному сприймають результат. Для мене це – обвинувальний вирок суду, який набрав чинності. За день, за два після початку розслідування таке неможливо. Тобто, якщо ми почнемо працювати в жовтні, то перші результати будуть не раніше зими.

– Які потрібні покарання за хабарництво, щоб корупція зникла? Як Ви ставитеся до пропозиції ввести смертну кару?

– Дискусія про смертну кару виникає і згасає років п’ятнадцять. Моє глибоке переконання наступне: якщо санкції і статті, які є в Кримінальному кодексі, будуть застосовуватися, то від 7 до 12 років ув’язнення плюс конфіскації майна цілком достатньо для покарання корупціонера. Просто затримань дуже багато, а реально суворих вироків – одиниці. Коли ситуація зміниться, розмови про смертну кару закінчаться.

ГОЛОСЛІВНЕ ЗВИНУВАЧЕННЯ ЗАГРОЖУЄ ПОКАРАННЯМ

 

– В уряді постійно відбуваються корупційні скандали: то Яценюка звинуватили в корупції, то він звинуватив когось. Як ви реагуєте на ці звинувачення?

-                     Я вважаю, що в нашій країні достатньо розроблений механізм захисту від звинувачення. Кожна людина, відповідно до презумпції невинуватості, може подати позов про захист честі і гідності. Публічні виступи політиків або публікації в пресі – це, в принципі, один із видів повідомлення про злочин. Ми можемо зареєструвати кримінальне провадження, розслідувати. Але якщо факт не підтвердиться і виявиться, що одна людина голослівно оббрехала іншу, то заявника можна буде притягнути до кримінальної відповідальності.

– Якщо не секрет, скільки Ви отримуєте і скільки отримуватимуть ваші детективи? І ще: ви тільки юристів до себе набираєте або можна з іншою освітою?

– Мій оклад – 50 мінімальних заробітних плат, в гривні це більше 60 000. Зарплата детективів – це тільки юристи, думаю, становитиме близько 30 000. Але, крім них, в Бюро передбачено багато інших підрозділів: аналітичний, економічний, IT-технологій. Зарплати трохи менші, але пристойні. На ці посади теж буде конкурс. Якщо відчуваєте в собі сили, приходьте.

ХАБАР З РУК В РУКИ - ВЕЛИКА РІДКІСТЬ

 

– Чи змінюються схеми, за якими беруть хабарі?

– Трансформація злочинності, на жаль, проходить набагато швидше, ніж реформи. Банальна передача грошей з рук у руки зараз велика рідкість. Якось я працював над провадженням щодо начальника БТІ, який оточив себе подвійним кільцем посередників. Щоб його спіймати, довелося розробляти спеціальну оперативну комбінацію. Ще пам’ятаю, як в перший рік моєї роботи в прокуратурі Київської області ми затримали близько 30 міліціонерів. Інші відразу ж ускладнили способи отримання хабарів. Зараз йдуть постійні затримання, думаю, чиновники стають більш кмітливими. Але ми з цим впораємося.

– До вас зможе звернутися людина, яка зіткнулася з вимаганням на побутовому рівні? Наприклад, у випускному класі ліцею вимагають гроші за хороші оцінки в атестаті.

– На жаль, Бюро не зможе реагувати на побутове хабарництво. Це підслідність органів внутрішніх справ. Відповідно до Закону, Бюро розслідує провадження щодо прем'єр-міністрів, членів Уряду, народних депутатів, губернаторів, інших держслужбовців 1-ї і 2-ї категорій, а також колишніх Президентів України. Крім того, щодо суддів, якщо йдеться про корупцію.

– Які є гарантії, що ваші детективи не увійдуть у змову з тими, чиї справи вони будуть розслідувати. Ваших співробітників і Вас особисто хто буде контролювати?

– Ми вже створюємо підрозділ внутрішнього контролю зі своїми детективами. Вони будуть постійно моніторити спосіб життя всіх працівників Бюро. Якщо буде видно, що людина почала раптово багатіти, то відразу йтиме реакція. Сподіваюся, в цьому допоможуть громадськість, журналісти. Буде подвійний контроль: внутрішній і зовнішній. І якщо вже свій попався, то отримає по повній програмі – 12 років.

ДЖЕРЕЛ ІНФОРМАЦІЇ БАГАТО

 

– Щоб почати щось розслідувати, потрібно отримати інформацію про можливе правопорушення. Які у вас будуть джерела?

– Джерел багато. Починаючи від Агентства з питань запобігання корупції, яке створюється при Кабміні, і завершуючи простими громадянами. Будь-хто може звернутися до нашого колл-центру та надати інформацію. Відправною точкою розслідування можуть бути публікації в пресі, наші власні розслідування, оперативні заходи.

– Розкажіть про свій досвід слідчого. Чи багатьох посадили, в тому числі корупціонерів?

– Мій досвід – це 10 років, 5 із них я очолював слідче управління в прокуратурах Кіровоградської та Київської областей. Останні 6 років на 80% займався корупційними справами. Припустимо, в 2009 році задокументували хабарів на 40 мільйонів гривень. Було залучено багато чиновників, зокрема, перший заступник мера Вишневого отримав 10 років.

– Чи не хочете підняти питання про те, щоб законодавчо дозволити провокування хабара. Багато юристів вважають, що це обґрунтовано.

– Законодавчо все можна вирішити, але до цього питання потрібно підходити обережно. Якщо зарядити людину грошима і вона буде їздити до чиновників, перевіряючи, хто візьме, це не зовсім правильно. Але якщо є оперативна інформація, що глава, припустимо, райадміністрації регулярно займається здирництвом, то провокація, на мій погляд, може бути застосована.

ДО ЗАЯВ УЖЕ ВИРОБИВСЯ ІМУНІТЕТ

 

– А у ваших детективів буде зброя і супертехніка?

– Зброя буде. А що стосується техніки, то рівень сучасної апаратури такий високий, що фактично можна помістити під ковпак всю державу. Тільки для цього потрібно близько мільйона євро. Ми створюємо оперативно-технічний підрозділ, але на це потрібен час і кошти. Поки ж техніку і технічну допомогу надаватиме СБУ.

– Читав, що кандидати на посаду будуть проходити детектор брехні. Як Ви ставитеся до такої процедури?

– Інформації про детектор брехні дуже багато, і вона суперечлива. Я вважаю, що це не панацея. Є чесні люди, які не зможуть його пройти, а є нечесні, які зможуть. Ми застосовуємо психологічні тестування, вони найбільш ефективні. Хоча я не виключаю, що в підрозділі внутрішнього контролю буде поліграф. Я для себе це питання ще не вирішив.

– Ви усвідомлюєте, що коли запрацює Бюро, обов’язково з’являться люди, які звинуватять вас у тому, що ви працюєте в інтересах тієї чи іншої сили?

– У нас буде підрозділ, який і такими питаннями займатиметься. Зрозуміло, що можливі ризики і звинувачення. Але я не думаю, що вони зіграють якусь роль. Наш інформаційний простір так засмічений гучними заявами, що у людей вже виробився до них імунітет.