Запитання-відповіді
Діяльність НАБУ
1. Чи покриває НАБУ витрати на його створення?
НАБУ – не комерційна організація, а центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який бореться з корупцією у вищих ешелонах влади. Отже його діяльність не повинна розглядатись через призму прибутковості чи збитковості.
2. Скільки коштів НАБУ повернуло до бюджету?
Результатом діяльності НАБУ є зокрема економічний ефект у вигляді відшкодування завданих злочинами збитків, повернення неправомірних доходів, стягнень на користь держави та запобігання розкраданню.
Так, наприклад, у 2022 році економічний ефект від діяльності НАБУ становив 1,86 млрд грн, з яких 1,25 млрд грн повернули державі, а 609 млн грн спрямували на підтримку ЗСУ. Більш детально про економічний ефект від діяльності НАБУ читайте в наших звітах.
Результати розслідувань НАБУ – це також ефективний превентивний інструмент, який унеможливлює завдання збитків держави через вчинення нових корупційних кримінальних правопорушень.
3. Кого посадило НАБУ?
Нікого, бо НАБУ – орган, який здійснює досудове розслідування. А обвинувальний вирок, в результаті якого корупціонер потрапляє за грати, ухвалює суд. Але саме завдяки роботі детективів НАБУ та прокурорів САП такі вироки стають можливими. Станом на 19 січня 2023 року Вищий антикорупційний суд ухвалив 106 вироків, з яких 94 — обвинувальні.
4. Чому так довго розслідуються «гучні» справи?
Корупційні та інші кримінальні злочини, які розслідують детективи НАБУ, складні, вчинені з високим рівнем конспірації, часто із залученням компаній за кордоном. Тому з’ясування всіх обставин потребує часу, комунікації з компетентними органами інших держав, проведення великої кількості експертиз. Усе це потрібно для формування якісної доказової бази та подальшої передачі справи до суду. І саме суд на підставі зібраних доказів має визначити ступінь винуватості та ухвалити рішення, якому можуть передувати десятки судових засідань.
5. Чи правда, що НАБУ контролюється з-за кордону?
НАБУ є незалежним центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який у своїй діяльності керується виключно Конституцією України, законами України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
6. Чи фінансується НАБУ з-за кордону?
Ні. НАБУ фінансується виключно з державного бюджету України. Фінансування за рахунок будь-яких інших джерел заборонено законом, крім випадків, передбачених міжнародними договорами України або проєктами міжнародної технічної допомоги (стаття 24 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1698-VII «Про Національне антикорупційне бюро України»). З моменту утворення в межах проєктів міжнародної технічної допомоги НАБУ отримувало допомогу лише в натуральній формі у вигляді обладнання, спорядження, навчання тощо. Фінансові ресурси (гранти) у національній чи іноземній валюті від міжнародних структур до Бюро не надходили.
Тут розміщено усю інформацію про отриману міжнародну-технічну допомогу.
7. Яка заробітна плата у Директора НАБУ?
Оклад Директора НАБУ - 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року.
Більш детальну інформацію про посадові оклади працівників НАБУ читайте в наших звітах та ст. 23 ЗУ «Про НАБУ».
8. Чи розслідує НАБУ всі корупційні злочини в Україні?
Ні. НАБУ розслідує корупційні та інші кримінальні злочини, вчинені за участі топпосадовців. Повний перелік підслідних НАБУ посадових осіб дивіться за цим посиланням. Розслідуванням корупційних злочинів, вчинених іншими посадовими та службовими особами, займаються Державне бюро розслідувань та Національна поліція.
9. Як дізнатися про те, чи розслідує НАБУ справу щодо певної особи?
НАБУ не надає інформацію про осіб стосовно яких проводиться досудове розслідування, оскільки ці відомості становлять таємницю слідства. Інформацію про перебіг та деталі розслідувань ми публікуємо на вебсайті та в соціальних мережах з урахуванням необхідності збереження таємниці слідства.
10. Чому ви не називаєте прізвищ, коли повідомляєте про викриття корупції?
Розголошення такої інформації порушує презумпцію невинуватості. Згідно з ч. 4 ст. 296 Цивільного кодексу України, ім'я фізичної особи, яка затримана, підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, або особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може бути використано (оприлюднено) лише в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо неї або винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Важливо: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
11. Що роблять детективи НАБУ?
Детективи НАБУ поєднують роботу оперативного працівника і слідчого. Тобто не лише розслідують вже вчинені злочини, а й збирають інформацію щодо тих тяжких та особливо тяжких правопорушень, які ще тільки планують вчинити підслідні особи.
12. Хто забезпечує безпеку детективів та їх дій?
Безпеку детективів під час затримань, вручення підозр, обшуків забезпечують співробітники Управління спеціальних операцій НАБУ.
13. Скільки людей працює в НАБУ?
Штат НАБУ — 700 працівників, в тому числі 246 детективів.
14. Як НАБУ розслідує злочини в регіонах?
НАБУ розслідує корупційні та інші кримінальні злочини, вчинені за участі топпосадовців на території України. Однак, для кращої комунікації з заявниками та координації розслідувань в регіонах створено штаб-квартири НАБУ. Це Львівське, Одеське та Харківське територіальні управління.
Повноваження Львівського територіального управління поширюються на Львівську, Волинську, Закарпатську, Чернівецьку, Тернопільську, Івано-Франківську, Рівненську, Хмельницьку області.
Повноваження Одеського територіального управління поширюються на Одеську, Херсонську, Миколаївську, Кіровоградську області.
Повноваження Харківського територіального управління поширюються на Харківську, Полтавську, Сумську, Дніпропетровську, Запорізьку, Луганську, Донецьку області.
15. Де я можу слідкувати за діяльністю НАБУ?
Інформація про діяльність НАБУ, міститься на офіційному вебсайті, сторінках у соціальних мережах Facebook, Instagram, Twitter, YouTube та Telegram-каналі. Також ви можете ознайомитися з піврічними звітами про роботу Бюро.
Працевлаштування у НАБУ
1. Я хочу працювати в НАБУ. Що я маю для цього зробити?
На посади в НАБУ призначають за результатами відкритого конкурсу (крім призначення на посади Першого заступника та заступників Директора Національного бюро).
Актуальні вакансії - за цим посиланням. Там також знайдете перелік документів для участі в конкурсі.
2. Як проходить конкурс на посади в НАБУ?
Конкурс проходить у кілька етапів. Перший етап передбачає тестування на знання законодавства. Його складність залежить від посади, на заняття якої оголошено конкурс. Приміром, кандидатам на посаду детектива, аналітика чи юриста доведеться відповісти загалом на 100 запитань, а майбутнім комунікаційникам – на 50. Далі кандидати на посади в Національному бюро, які успішно пройшли тестування на знання законодавства, допускаються до здачі наступних етапів кваліфікаційного іспиту (тестування) - та/або співбесіди.
Наступні етапи тестування можуть включати тестування загальних здібностей, рівня володіння іноземною мовою, психологічне тестування та тестування з фізичної підготовки, про що зазначається у профілі посади.
Психологічне тестування, в разі його проведення, має рекомендаційний характер та враховується конкурсною комісією при прийнятті рішення під час співбесіди.
3. Як правильно підготувати документи для участі у конкурсі?
- у заяві на участь у конкурсі необхідно вказувати повну назву посади із зазначенням структурного підрозділу, на яку кандидат претендує;
- в автобіографії, крім ПІБ, дати і місця народження, доцільно висвітити питання пов’язані з трудовою і громадською діяльністю, пояснити причини переходу з однієї роботи на іншу, тимчасового непрацевлаштування, про навчання та інше;
- автобіографія пишеться особисто власноруч, а в кінці ставиться підпис та дата;
- диплом(и) про освіту потрібно надавати з відповідними додатками;
- направлення лише резюме не є підставою для участі у конкурсі.
4. Чи можу я надіслати документи для участі в конкурсі електронною поштою?
Так. Електронні копії документів спочатку треба підписати власним ЕЦП. Зробити це можна зокрема через державний інформаційний ресурс «Дія». Детальна інструкція за посиланням. Після підписання документів ЄЦП, кандидат вкладає їх в лист і відправляє на адресу зазначену в оголошенні про конкурс.
5. Чи є обмеження щодо розміру (ваги) вкладень чи самого листа?
Загальний розмір файлів, що додаються не повинен перевищувати 20 МБ.
6. В якому форматі мають бути відправлені документи?
Підтримується більшість форматів, в тому числі PDF, JPG, RTF.
7. Що має бути зазначено в темі листа з пакетом документів?
В рядку «Тема» обов’язково має бути ПІБ кандидата та точна посада або код, зазначений в її профілі.
8. Якщо я відправляю документи поштою і роблю це в останній день подачі документів, чи прийме їх конкурсна комісія?
Так, за умови наявності поштового штампу із зазначенням дати відправлення.
9. Якщо я помилково відправив неповний пакет документів, чи можу я окремо надіслати документи, яких не вистачає?
Так, можете, якщо термін подачі документів не скінчився.
10. Чи можу я одночасно подаватися на конкурс на різні вакантні посади?
Так. При цьому заява подається окремо на кожну посаду, а необхідний пакет документів достатньо відправити один раз. А якщо протягом року з моменту подачі пакету документів кандидат бере участь у конкурсі на будь-яку іншу посаду в НАБУ, повторно подавати такий пакет не треба, достатньо направити письмову заяву встановленого зразка.
11. Як пересвідчитися, що мій пакет документів отриманий та розглядається конкурсною комісією?
Кожен кандидат отримує автоматичний лист-відповідь про надходження до Секретаріату конкурсної комісії листа з пакетом документів. Це є підтвердженням того, пакет документів взяли у роботу.
12. Пакет документів відправлений. Які наступні кроки?
Після перевірки комплектації і відповідності пакету документів кандидату надійде інформація про допуск чи недопуск до участі в конкурсі або додатковий запит на оновлення документів.
13. Як довго триватиме обробка поданих мною документів і коли мене запросять на тестування?
Строки обробки документів залежать від кількості конкурсів, які відбуваються в НАБУ одночасно, та, відповідно, поданих заяв. Кандидатів повідомляють про необхідність з’явитися на тестування у визначений час телефоном або електронною поштою щонайменше за три доби.
14. Де я можу дізнатись інформацію про перебіг конкурсу?
На офіційному вебсайті НАБУ у рубриці «Робота в НАБУ» є розділ – «Перелік вакансій», який містить детальну інформацію про перебіг кожного етапу конкурсу, дату, час та місце тестувань; рейтинги за результатами тестування; графік співбесід тощо.
15. Чому мене можуть не допустити до участі в конкурсі?
Серед підстав недопуску можуть бути такі:
- подано неповний пакет документів;
- документи надані запізно;
- невідповідність кваліфікаційним вимогам до посади, зазначеним у профілі вакансії.
16. Мене запросили на тестування, але я з поважних причин не встигаю приїхати на нього. Чи може бути перенесена дата тестування?
Така можливість існує. Рішення ухвалює конкурсна комісія. Для цього потрібно написати за два дні до дати тестування заяву на ім’я голови Конкурсної комісії (номер конкурсної комісії вказаний в оголошенні на вакансію) надіслати її на електронну адресу конкурсної комісії, відповідальної за проведення конкурсу.
17. Як проводиться тестування на знання законодавства?
За можливості, прибудьте за пів години до початку реєстрації. Обов’язково візьміть із собою документ, що засвідчує особу (паспорт) та пройдіть реєстрацію. Після реєстрації Вам буде надано персональний логін та пароль для входу у програму тестування. Ви маєте обрати вільний комп’ютер та зайняти відповідне місце.
Тестування на знання законодавства 1 рівня триває 50 хвилин, за які Ви маєте надати відповідь на 50 запитань, 1 і 2 рівня - 90 хвилин, за які Вам буде запропоновано відповісти на 100 запитань. Під час тестування заборонено користуватись будь-якими допоміжними засобами.
18. Про що мене можуть запитати під час співбесіди?
У першу чергу, питання стосуватимуться профілю посади. Також будьте готові пояснити інформацію щодо декларації про доходи, якщо в цьому виникне потреба.
19. Чи можуть мені зарахувати (перенести) бали з тестування на знання законодавчої бази, що здавались раніше?
Так. Якщо Ви успішно склали тести та з дати проходження тестування до призначеної дати тестування в рамках участі в іншому конкурсі минуло не більше одного року, Ви можете скористатись можливістю перенести бали. Про це Ви маєте самостійно не пізніше ніж за два дні до дати тестування повідомити на електронну адресу конкурсної комісії, відповідальної за проведення конкурсу.
Повідомлення про корупцію
1. Як повідомити про корупцію або необґрунтовані активи?
- зателефонувати на спеціальну безкоштовну телефону лінію НАБУ 0-800-213-200 за таким графіком: пн – чт: з 9:00 до 18:00 / пт: з 9:00 до 16:45 / обідня перерва з 13:00 до 13:45 / в інший час доби, вихідні та святкові дні можна залишити звернення, заяву або повідомлення на автовідповідач, його опрацюють наступного робочого дня;
- заповнити електронну форму на нашому вебсайті;
- направити звернення, заяву або повідомлення на електронну адресу info@nabu.gov.ua, lviv@nabu.gov.ua, odesa@nabu.gov.ua, kharkiv@nabu.gov.ua;
- надіслати звернення, заяву або повідомлення поштою на адресу Бюро або територіальних управлінь у Львові, в Одесі, у Харкові;
- прийти до громадських приймалень НАБУ у Києві, Львові, Одесі або Харкові за вищевказаними адресами;
- залишити звернення, заяву або повідомлення у скриньці «Для заяв, скарг і пропозицій», розміщеній у загальнодоступному місці Національного бюро та його територіальних управлінь.
2. Якщо співробітник НАБУ вимагає неправомірну вигоду (хабар), куди треба звертатись?
До Управління внутрішнього контролю НАБУ, заповнивши відповідну форму або за допомогою способів, вказаних у попередньому пункті.
3. Чи обов’язково вказувати своє ім’я, прізвище та адресу, якщо я хочу повідомити про корупцію або необґрунтовані активи?
Ні, не обов’язково. Водночас, контактна інформація може стати детективам Національного бюро у нагоді для уточнення фактів та отримання більш детальної інформації про корупційне правопорушення. Крім того, зазначення контактних даних дозволить заявникові дізнатися про результати розгляду його заяви або повідомлення.
Також підкреслюємо, що анонімна заява або повідомлення має стосуватися конкретної особи, містити фактичні дані, які можна перевірити.
4. Як я можу впевнитися в тому, що моє повідомлення взяли в роботу? Чи отримаю я зворотній зв’язок?
Всі звернення, заяви або повідомлення незалежно від обраного Вами способу доставки підлягають реєстрації та опрацюванню. Щоб переконатися в тому, що Ваше звернення або повідомлення зареєстровано та опрацьовується, Ви можете зателефонувати на спеціальну безкоштовну телефону лінію НАБУ 0-800-213-200. Зворотній зв'язок про результати опрацювання Вашого звернення або повідомлення надійде у тому випадку, якщо Ви залишили ваші ім’я та контактні дані (електронна та/або поштова адреса).
5. Я надіслав (-ла) звернення (заяву, скаргу, повідомлення, пропозицію) до НАБУ. У який строк я маю отримати відповідь?
Упродовж одного місяця від дня надходження звернення. Однак, якщо звернення не потребує додаткового вивчення – у строк до 15 днів.