Нова злочинна організація в Одесі: розслідування завершено

НАБУ і САП завершили розслідування у справі нової злочинної організації в Одесі, викритої у грудні 2022 року.

Як встановило слідство, злочинна організація (далі – ЗО) взяла під контроль практично всі питання економічного життя міста, серед яких взаємодія з забудовниками, закупівлі коштом місцевого бюджету, діяльність комунальних підприємств, інші аспекти взаємодії з бізнесом. Задля безперебійності реалізації поставлених цілей організатори схеми налагодили процес системного підкупу чиновників та депутатів місцевої ради, про що свідчать докази, здобуті НАБУ і САП під час розслідування.

За даними слідства, в.о. заступника міського голови Одеси – керівник апарату виконавчого комітету Одеської міськради та член земельної комісії отримував від організаторів ЗО щомісячно 15 тис. доларів США та інші кошти за вчинення ним дій в інтересах ЗО шляхом зловживання службовим становищем та владою. Як от забезпечення ухвалення земельною комісією рішень про відведення землі під будівництво наперед визначеним особам. Загалом з листопада 2021 по серпень 2022 підозрюваний одержав понад 2,4 млн грн неправомірної вигоди.

Інші співучасники ЗО - перший заступник та заступниця міського голови Одеси – за версією слідства, отримали з березня по липень 2022 року від її організаторів 900 та 300 тис. грн відповідно. Перший заступник міського голови Одеси створював умови для вимагання керівниками ЗО неправомірної вигоди від забудовників, а також позитивно голосував у складі виконавчого комітету за рішення, якими встановлювалися тарифи на поводження із твердими побутовими відходами у місті, що відповідали інтересам злочинної організації.

16 листопада 2023 року НАБУ та САП повідомили представнику бізнесу про підозру у наданні представникам злочинної організації неправомірної вигоди. Його дії кваліфіковано за ч. 1 ст. 369-2 КК.

Серед учасників ЗО:

  • відомий одеський бізнесмен-співорганізатор злочинної організації — ч. 1 ст. 255, ч. 3 ст. 369, ч. 2 ст. 15,  ч. 3 ст. 369-2,  ч. 3 ст. 369-2 КК України;
  • народний депутат України IV скликання-співорганізатор злочинної організації — ч. 1. ст. 255, ч. 3 ст. 369, ч. 2 ст. 15,  ч. 3 ст. 369-2,  ч. 3 ст. 369-2 КК України;
  • довірена особа-співучасник злочинної організації — ч. 2 ст. 255, ч. 3 ст. 369 КК України;
  • перший заступник міського голови Одеси (ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 368 КК України);
  • в.о. заступника міського голови Одеси – керівник апарату виконавчого комітету Одеської міськради (ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 368 КК України);
  • заступниця міського голови Одеси (ч. 3 ст. 255, ч. 3 ст. 368 КК України) ;
  • бізнесмен (ч. 1 ст. 369-2 КК України).

Розслідування цих фактів детективи НАБУ розпочали за власними напрацюваннями. 

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.