НАБУ встановило дев’ятого підозрюваного у справі «кіотських» коштів. Розслідування – на завершальній стадії

Детективи Національного антикорупційного бюро України встановили дев’ятого підозрюваного у вчиненні замаху на заволодіння державними коштами, виділеними Україні на підставі Кіотського протоколу до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату.

Ним виявився громадянин Російської Федерації, який разом із раніше встановленими спільниками взяв участь у придбанні фіктивних підприємств та виготовив документацію конкурсних торгів від їх імені, яку використали під час проведення процедур закупівель LED-світильників наприкінці 2015 року. Після викриття детективами злочинної схеми заволодіння державними коштами підозрюваний у травні поточного року виїхав за межі України. Наразі детективи готують матеріали для оголошення його у міжнародний розшук.

21 листопада за місцем реєстрації та за колишнім місцем роботи (офісне приміщення) підозрюваного проведено обшуки. За їхніми результатами вилучено документи, які використають як доказову базу.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні перебуває на завершальній стадії.

Нагадуємо, 13 січня 2016 року детективи НАБУ внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості, кваліфіковані за ч.2 ст.15, ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України, за фактом замаху на розтрату державних коштів (480 млн грн), виділених Україні на підставі Кіотського протоколу. Замах відбувся у ДП «Українські екологічні інвестиції», що входить до сфери управління Міністерства екології та природних ресурсів України під час проведення тендерних процедур щодо капітального ремонту шляхом технічного переоснащення світильників з лампами розжарювання на світильники на основі LED-технологій. На причетність до розкрадання державних коштів НАБУ перевіряло всіх учасників тендеру.

В ході зазначеного кримінального провадження трьох осіб заарештовано (двом особам обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, одна — перебуває під домашнім арештом), стосовно двох ухвалено обвинувальні вироки, двох осіб оголошено у національний розшук та одну особу – у міжнародний. Відносно ще однієї особи готуються матеріали для оголошення в міжнародний розшук. Завершення досудового розслідування заплановане на початок грудня 2016 року.

Водночас наголошуємо на неприпустимість штучного затягування строків завершення досудового розслідування через висунення безпідставних вимог про проведення економічної експертизи в рамках зазначеного кримінального провадження. Зокрема, на виконання вказівки САП НАБУ у вереcні звернулося до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз (КНДІСЕ) Міністерства юстиції задля отримання експертного висновку про заподіяну шкоду державі щодо питань, сформульованих прокурорами САП. Але державна експертна установа, керуючись нормами ст. 69 КПК України та вимогами Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, повідомила про неможливість надання висновку судово-економічної експертизи, як того вимагав САП.

Тож, сподіваємося, що прокурори САП, керуючись чинним законодавством, сприятимуть тому, аби справа якнайшвидше була скерована до суду.  

Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Фото: reuters.com