НАБУ спільно з ДФС та ДПС унеможливили незаконне відшкодування 674 млн грн ПДВ

Національне бюро спільно зі співробітниками ГУ ДФС та ГУ ДПС в Одеській області задокументували факти, які унеможливили необґрунтоване повернення 674 млн грн податку на додану вартість компаніям, задіяним у корупційній схемі з імпорту та розмитнення товарів в Україні.

Відповідні докази вдалося здобути в результаті 39 обшуків у складських приміщеннях, які провели впродовж грудня 2020 року – лютого 2021 року (останній обшук відбувся 16 лютого).  Слідство встановило не лише відсутність на складах товарів, які за документами мали б перебувати там на зберіганні, а й взагалі непридатність цих приміщень для зберігання цих товарів. Відтак, зафіксована відсутність підстав для відшкодування компаніям ПДВ.

Йдеться про діяльність понад 20 компаній, яка досліджується у низці розслідувань детективів НАБУ із осені 2017 року. Детективи НАБУ встановили, що ці компанії підконтрольні одній групі осіб. Разом вони налагодили корупційну схему, завдяки якій необґрунтовано отримували відшкодування ПДВ з державного бюджету.

Зазначені компанії імпортували та продавали товари в Україні, однак не відображали відповідні відомості у податковому обліку. Як встановило слідство, ці компанії претендували на відшкодування ПДВ, подаючи до податкових органів завідомо недостовірні відомості про те, що товари нібито не продані і перебувають на зберіганні.

Епізод, у межах якого вдалося запобігти втраті 674 млн грн з бюджету, детективи розслідують із серпня 2020 року. Підставою для внесення відомостей до ЄРДР стали як власні напрацювання детективів НАБУ, так і звернення голови Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України.

Інформація, зібрана Національним бюро в межах розслідування зазначеного епізоду, стала вагомим підґрунтям для відстоювання інтересів держави у судових процесах із повернення, окрім того, раніше незаконно відшкодованого ПДВ близько 300 млн грн. Після першої хвилі обшуків наприкінці 2020 року одна з компаній відмовилась від бюджетного відшкодування на 87 млн грн.  

Розслідування в цьому, а також у низці інших проваджень за фактами зловживань при ввезенні та розмитненні товарів в Україну триває. 

Усунення підґрунтя для потрібних зловживань потребує внесення змін до низки нормативно-правових актів. Свої пропозиції НАБУ з цього приводу надіслало до Кабінету міністрів у серпні 2020 року.

 

Фото bbc.com