НАБУ і САП скерували до суду справу щодо зловживань в енергетиці

28 жовтня 2021 року НАБУ та САП скерували до суду обвинувальний акт стосовно чотирьох посадовців ПАТ «Черкасиобленерго», ПАТ «Запоріжжяобленерго» та ПрАТ «ХК «Енергомережа».

Йдеться про:

  • в.о. голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» — ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем»), ч. 5 ст. 191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»), ч. 3 ст. 209 КК України («Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом»);
  • першого заступника голови правління ПАТ «Черкасиобленерго»  — ч. 2 ст. 364 КК України;
  • в.о. генерального директора ПАТ «Запоріжжяобленерго» — ч. 2 ст. 364 КК України;
  • голова правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» — ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 209 КК України.

Слідство встановило, що обвинувачені організували незаконну схему з використанням механізму відступлення права вимоги, переведення боргу, зарахування зустрічних однорідних вимог, в результаті якої заволоділи коштами державних підприємств та великих споживачів електроенергії.

Зокрема, в результаті дії цієї схеми ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Запоріжжяобленерго» не отримали 544 млн грн за поставлену електроенергію споживачам, які мали надійти на їхні рахунки зі спеціальним режимом використання та підлягали подальшому пропорційному розподілу з ДП «Енергоринок». Натомість, через порушення порядку розрахунків, споживачами сплачено понад 519 млн грн для ПрАТ «ХК «Енергомережа», якою не проведено подальших розрахунків з ПАТ «Черкасиобленерго» та ПАТ «Запоріжжяобленерго». Ще 81 млн грн ПАТ «Черкасиобленерго» втратило через незаконний механізм запозичень за участю ПрАТ «ХК «Енергомережа» та інших товариств.

23 жовтня 2020 року НАБУ і САП відкрили матеріали справи для ознайомлення стороні захисту.

Розслідування фактів НАБУ здійснює з липня 2016 року. Відтоді детективи встановили низку епізодів злочинної діяльності за участі посадовців ПрАТ «ХК «Енергомережа» та очільників державних енергокомпаній. Розслідування частини з них закінчене – справи слухаються в суді.

Так, у лютому 2019 року до суду скеровано справу за обвинуваченням керуючого санації ПАТ «Одеська ТЕЦ» у завдання 28 млн грн збитків підприємству.

У червні 2020 року закінчено розслідування за фактом заволодіння 346 млн грн ПАТ «Запоріжжяобленерго» — справа слухається в Вищому антикорупційному суді.

Завдяки матеріалам, здобутим в межах досудового розслідування, НАБУ домоглося визнання недійсними 27 правочинів за участю ПрАТ «ХК «Енергомережа», «Черкасиобленерго», «Запоріжжяобленерго»  на загальну суму понад 1,5 млрд грн. Це стало підставою для повернення державним підприємствам 558 млн грн.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.